Foto: Reuters/Scanpix

Susi päevaraamat. 2. Päev.

Autor: Joosep Susi | Avaldatud: 31.07.2012 00:25

Bergson.

Minu päevaraamatu sissekanded viibivad nagu olümpiabussid Londonis. Loodetavasti hakkab graafik sedavõrd kiirenema, et lõppeks ilmub iga päeva kohta üks virtuaalheietus.

Siinsest transpordist tahangi rääkida, sest olümpia bussiliiklus ilmestab kenasti spordivõistlusi kui suurimat aja ruumilist kontseptualiseerijat. Spordivõistluste korraldamine eeldab ülimalt ratsionaalset lähenemist, praktilist tegutsemist, mille näiteks võib tuua bussigraafiku, kuhu püütakse aega aheldada, homogeenset, mehaanilist aega. Sellele lähenetakse ruumi, asjade tunnuste alusel. Aga bussi ei tule nagu ei tule ka minu päevaraamatu sissekannet.

Nõnda ootavad sportlased ja ajakirjanikud vihmases bussipeatuses või kõhedas parklas kuni leidub mõni vabatahtlik, kes nõustuks bussirooli minema, või kuni avastatakse õige bussi asukoht ja see õigesse kohta toimetatakse, või kuni bussivõtmed ükskord välja tulevad. Vahepeal tõuseb süvaminast esile kolme õe Moskvasse ihkamine, alatine ootamine, vähene tegutsemine. Ilmselt olid õeraasud kehvakese elutähelepanuga. Aga siin Londonis tuleb ju tegutseda, tuleb too elutähelepanu niivõrd kokku pressida, niivõrd pingule tõmmata, et sinna paberileht ka vahele ei mahuks.

Kaua see kestab? Seda ei saagi öelda. Kellaseier liigub edasi poolringi jagu. Nõndapalju see ilmselt kestabki. Poolringi jagu. (Esimesel päeval sündis olümpiaujulas muide üks maailmarekord.)

Usain Bolt lippab sada meetrit kuuendikringiga. Seega läbib Bolt 60 kraadi saja meetriga. Ligilähedaselt. Kõik vaatavad, kuidas Bolt mööda ringjoont uhab ja uhab, kuidas ujujad ringiratast suplevad. Nad jooksevad kahemõõtmelises maailmas. Sport on nii pragmaatiline, samal ajal niivõrd ebapraktiline. Sport ruumistab aega seda samal ajal ruumist lahti murdes.

Meie ootame bussi. Ja see kestab ja kestab. Moskva hakkab lakkamatult muutuma. Moskva aina muutub ja muutub. Iga Moskva on kvalitatiivselt eelnevatest erinev, iga Moskva sulab kokku kõikide teiste Moskvatega. Bolt aina jookseb ja jookseb, jääbki jooksma, iseendaga kokku sulades, alati iseendast loomu poolest erinedes.

Kommentaarid

Vastuse lisamiseks sisene ERR kasutajatunnuse ja parooliga või vasta ilma sisse logimata alljärgneva vormi kaudu.


Kommenteerimise hea tava reeglid

KÕIK UUDISED