Foto: ITAR-TASS/Scanpix

Susi päevaraamat. 5. Päev.

Toimetaja: Joosep Susi | Avaldatud: 07.08.2012 12:36

Said.

Kirev on siin Londonis. Ostan vahvalt neegrineiult igal hommikul paar tassi kohvi. Huvitav, kust ta pärit on? Muidugi poleks mul võimalik tema rahvuse ja kultuuri kohta midagi öelda, sest ma pole selle eest vastutav, aga teada sooviks ikkagi. Kohvikus jagatakse ka talonge, nii et iga kümnenda kohva saab täiesti priilt kätte. Kena neegrineiu naeratas nii ilusasti ja pani mulle kohe kuus templit niisama ühe hooga kirja.

Võõraste inimestega kohtumine näikse siin ikka tõeliselt raske olevat. Paika pandud reeglite kohaselt ei tohi isegi viidata kellegi nahavärvile või usulistele eelistustele. Seega võib kirjeldada täpselt inimese kehakuju, näojooni, aga kõige silmatorkavam tunnus tuleb mainimata jätta. „Suure pilusilma kollase kotiga“ tunneb hõlpsasti ära, tekib mingisugune selgepiirilisem ettekujutus. Aga „suur mees kollase kotiga, teravate näojoonte ning siniste teksastega“ on puhas sõnavaling, mis ei ütle tegelikult suurt midagi.

Kõik need muslimid ja muud ajas muidugi ei muutu. Nad lihtsalt on staatilises keskkonnas, vaakumis alati olnud ja jäävad sedaviisi edasi. Aga meie muutume! Ja võrreldes nendega oleme loomulikult teistsugused, dünaamilisemad, hingeeluga. Mustal mehel seevastu ei ole psühholoogiat. Teisi rasse saab siin nõnda kenasti uurida, jälgida, aga lõppeks järgneb järeldus, et jah, nad on tõesti sellised nagu me ette oleme kujutanud. Nõnda tekib täisväärtuslik minapilt, kinnitus senistele dogmaatilistele arusaamadele.

Tegelikult on päris kurioosne siin Londonis eestlasi kohata. Nad on nii pistillukesed, äbarikud, hädised. Paistavad suure rahvamassi keskel kenasti silma. Nagu eksinud täiskasvanud lapsukesed. Naljakas, naljakas. Aga see neegriplika on ikka paganama tore. Ilmselt mõtleb ilusaid mõtteid ka. Kindlasti on tegemist empaatiavõimelise inimesega. Nagu inimesed peaksidki olema. Nagu mõni tuttav rahvus kohe kindlasti ei ole.

Kommentaarid

Vastuse lisamiseks sisene ERR kasutajatunnuse ja parooliga või vasta ilma sisse logimata alljärgneva vormi kaudu.


Kommenteerimise hea tava reeglid

KÕIK UUDISED