Foto: AFP/Scanpix

Susi päevaraamat. 3. Päev. Barthes.

Autor: Joosep Susi | Avaldatud: 02.08.2012 14:06

52aastase vaheaja järel osaleb Suurbritannia meeskond taas jalgpalli olümpiaturniiril. Teises kohtumises alistati Araabia Ühendemiraadid 3-1, avavärava lõi Walesi ja Manchesteri legend Ryan Giggs. Brittide kaptenist sai ühtlasi vanim väravaautor olümpiaturniiri ajaloos.

Aga väravaautor on surnud. Loevad vaid väravad, loeb mäng ise. Tegutseb Vaataja, seesama, kes platsi ääres loomahäälitsusi teeb või pisut erudeerituma käitumisega kaasa elab. Mängija mängib, aga mängu, selle tähendusse, olemusse ta enam sekkuda ei saa. Mängus kõneleb, räägib (mängib?) see mäng -ajalooliskultuuriline, müütiline jalgpall, mille müüt muudetakse iga päev loomulikuks -, kus Giggs muutub osaks mängust, mitte selle autoriks. Mina olen psüühikata kerjus, kes vutti vaadates kogub kokku ajaloo, märgid, jäljed, annab liikumistele  tähenduse jne. Jalgpall loob tähendusi, hävitab neid, aga vuti esmane algus asub sealsamas platsi kõrval, teleri ees, kus empiirilise vaatamisega lükatakse lumepall veerema.

Ah. Mis ma siin ikka plätran. Ühesõnaga.

Jalgpallis saab kümmelda, mõnuleda. Jalgpalli saab nautida. Nii pakub näituseks ManU iga nädal vihmases tööstuslinnas vutimõnu, ühes Kataloonia kunstnikega mõnulevad miljonid üha ja aina. See on kindlapiiriline, harjumuspärane kõrgtase nagu Prousti või Baturini tekstid, mida võib pidevalt üle lugeda, milles võib kindel olla.

Ott Järvela: „Jalgpall mulle meeldib!“

Aga jääb veel vutinauding - ainukordne, skandaalne, rabav, uudne....  Mõni hetk, mängudünaamika, mis tabab vaatajat nagu jumalik ilmutus või armastus esimesest silmapilgust (siinkohal tasub märkida, et kolleeg Libe kinnitas avatseremoonia otseülekandes nostalgilisigatseva ilmega, et on kogenud sellist võimast tunnet vastassoost isikut esmakordselt  kohates). Kas pole vahel mõni mäng muutnud vaataja elunägemust,  seniseid mõttemaailma alustalasid?

Väga kahju, et vaene väravaautor pidi surema.

Kommentaarid

Vastuse lisamiseks sisene ERR kasutajatunnuse ja parooliga või vasta ilma sisse logimata alljärgneva vormi kaudu.


Kommenteerimise hea tava reeglid

KÕIK UUDISED