Foto: Reuters/Scanpix

14. päev: Kaks Moosest

Autor: Taavi Libe | Avaldatud: 10.08.2012 03:34

Tere, Sõber!

Kergejõustikumaailm nägi täna võistlemas kaht Moosest, kes juhivad oma ala tegijaid välja nende enda alateadvuse poolt määratud orjapõlvest.

Kui hakkasin lõuna ajal põhjalikumalt õhtuseks ülekandeks valmistuma, siis pöörasin 800 meetri finaalile suurt tähelepanu.

Lisaks sellele, et Maasai sõdalane David on üks mu lemmiksportlasi, oli mingisugune eelaimdus, et sündida võib midagi enneolematut. Viis, kuidas ta on viimased kaks aastat jooksnud, ei jätnud mingit kahtlust, et taktikajookse lähiaastate 800 meetri finaalid ei paku.

Jäin päris pikalt 800 meetri juurde toppama ja kui sellega ühele poole sain, siis hakkasin järele mõtlema, et millised alad veel kavas on. Alles siis meenus, et Usain hakkab oma viiendat olümpiakulda jahtima.

Usain ja David on maailma kergejõustikus fenomenid. Nad pole üksikud tähed, kes säravad pimedas taevas. Nad on teerajajad ning piiride nihutajad. Nad on murdnud nõrga vaimu ja mandunud füüsisega Lääne ühiskonna sportlaste poolt seatud dogmasid.

Peamiselt Usaini juhtimisel on mõne aastaga sprint astunud penikoorma pikkuse sammu edasi. Varasem eliitaeg 9,99 on nüüd maailmatasemel sprinteri aeg ning eliitaja piir on nihkunud alla 9,9.

Absoluutsesse tippu kuulumiseks on vaja aegu alla 9,8 või isegi 9,7. Mõni aasta tagasi polnud aga aega 9,7 100 meetri jooksjate jaoks olemaski. See aeg oli Usaini kingitus konkurentidele. Usain on kinkinud ka aja alla 9,6, kuid taolise kingituse jaoks peavad teised sprinterid veel väheke vaimselt küpsema.

David astus olümpiamängudel suure sammu selle poole, et 800 meetri jooksus nihkuks eliitaja piir alla 1.42. Vaevalt oleks noor Botswana poiss või Davidi noor kolleeg Itenist enne jooksu uskunud, et nad suudavad sellisteks aegadeks võimelised olla. Davidi tuules said need ajad võimalikuks, sest võitu püüdes suutsid konkurendid unustada tulemuse ja endale seatud piirid.

Pärast tänast pole aeg 1.41 enam absoluutne tipp. See on lihtsalt kõige lähemal asuv sekund absoluutsele tipule. Usun, et see teadmine annab lähiaastatel paljudele poolmaileritele julguse rühkida sinna sekundisse, mis varem oli asustatud vaid mõne väljavalitu poolt.

Huvitav, kellest saab järgmine Mooses.

Parimat!
Taavi

Teeb kõrvale pai: Pink Floyd - High Hopes

Kommentaarid

Vastuse lisamiseks sisene ERR kasutajatunnuse ja parooliga või vasta ilma sisse logimata alljärgneva vormi kaudu.


Kommenteerimise hea tava reeglid

KÕIK UUDISED